تبلیغات
چَــمـتـا - سینما و ...

سینما و ...

دوشنبه 13 آذر 1391  05:18 ب.ظ

نوع مطلب :هنر ،

این روز  ها فیلم سینمائی "من  مادر هستم" ساخته ی "فریدون جیرانی "در حالی بر پرده سینما های تهران اكران می شود كه با بحث ها و  اعتراض هائی همراه است.

موافقان، این فیلم را، از جمله كارهای خوب "جیرانی" می دانند و معتقد هستند كه كارگردان این فیلم  توانسته است با توجه به تجربه گذشته خود،  به خوبی،  یك درام اجتماعی پر كشمكش  را  كارگردانی كند،به نحوی كه تماشاگر  تا آخرین دقایق،  با  وسواس  و دقت فراوان به تماشای فیلم می نشیند . این گروه بر این باورند، فیلم سینمائی"من مادر هستم "، در تصویر کشیدن مشکلات، چالشها و  واقعیت های  اجتماعی موجود در برخی  از خانواده ها و افراد مرفه و بی بند و بار _که ناباورانه شاهد مکافات اعمال و  فرجام دردناك و تلخ زندگی خود بوده اند_ موفق عمل کرده است.

از سوی دیگر مخالفان و معترضین به نمایش فیلم اظهار می دارند : این فیلم با نمایش گذاشتن برخی صحنه ها نظیر  عادی جلوه نمودن  شراب خواری و  روابط  نا مشروع و نامتعارف ... مروج بی بند و باری و فساد است و نمایش آن را  در شان انقلاب، نظام و سینمای كشور نمی دانند و از اینرو قاطعانه خواستار لغو نمایش آن هستند.

پر واضح است، هر اثر سینمائی و هنری قابل نقد، بررسی و تحلیل است و فیلم آقای جیرانی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما با توجه به بلوغ فرهنگی و هنری ملت عزیزمان آنچه كه باید  بیش از پیش مد نظر قرار گیرد نوع رفتار، گفتار و واكنش در برخورد با  آثار هنری و سازندگان و هنرمندان  است. هرگونه اعتراض و نقد باید در جایگاه تخصصی و قانونی خود، با نگاه و رفتار فرهنگی بیان شود تا فرصت سوء استفاده از افراد سود جو  و مغرض گرفته شود. متاسفانه تجربه نشان داده است از این دست تحصن ها و تجمعات باعث بزرگ نمائی موضوع  و حساسیت جامعه و بعضا فروش مضاعف فیلم گردیده و نتیجه معكوسی در بر خواهد داشت. 

صر ف نظر از همه دیدگاه ها و اظهار نظرها در خصوص نمایش یا عدم نمایش این فیلم  با نگاهی بر تاریخ نه چندان گذشته سینمای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی  می توان گفت : همواره  بر سر  نمایش برخی از فیلم های سینمائی  جنجال  و مناقشه  بوده ، كه البته در سال های اخیر قوت بیشتری نیز یافته است . به نظر می رسد مهمترین مسئله در این موضوع  ضوابط و قوانین ناكافی و غیر شفاف برای ساخت فیلم  است كه منجر به اعمال سلیقه مسئولان در هر دوره ، اعتراض گروه ها و طیف های حزبی و سیاسی و در نهایت بلا تكلیفی و سرگردانی  تهیه كنندگان و كارگردانان  شده است.

آنچه مسلم است،با توجه به معیارها و ارزش های اسلامی، قوانین موجود تولید و اکران فیلم در كشور نیاز به یك بازنگری اساسی و بنیانی دارد كه سیاست گذارن فرهنگی و هنری  می بایست به این مهم اهتمام  جدی ورزند.


نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:چهارشنبه 6 دی 1391 | نظرات ()

لینك های مرتبط: "من مادر هستم" خیانت است یا خدمت؟ ،
برچسب ها: من مادر هستم ، فریدون جیرانی ، اعتراض به فیلم من مادر هستم جیرانی ، نقد فیلم من مادر هستم ، سینما ، عموزادی ، چمتا ،