تبلیغات
چَــمـتـا - شتاب در توسعه شبكه های صدا و سیما !

شتاب در توسعه شبكه های صدا و سیما !

چهارشنبه 6 دی 1391  12:40 ب.ظ

نوع مطلب :فرهنگ ،هنر ،

در سال های اخیر،  صدا و سیما در یك رقابت جدی با شبكه های ماهواره ای اقدام به راه اندازی شبكه های متعدد تلویزیونی و رادیوئی نموده است. شتاب و سرعت در گسترش و توسعه شبكه های داخلی به گونه ای شده است كه  هر سال،حداقل یك و یا دو شبكه به جمع شبكه های سیما افزوده می شود. گفته ها و شنید ها حاكی از آن است كه این روند در سالهای اتی نیز ادامه خواهد داشت و بر روی میز مسئولان رسانه ملی ،طرح راه اندازی شبكه های دیگری نیز در دستور كار قرار دارد.

در یك نگاه سطحی و گذرا از برنامه های شبكه های به اصطلاح دیجیتالی سیما به وضوح می توان دریافت كه به لحاظ محتوا و تكنیك های برنامه سازی نسبت به قبل هیچ توفیری نداشته است و همان سبك و سیاق گذشته در تولید و پخش برنامه ها لحاظ شده است. از سوی دیگر مشاهده می گردد بسیار از این شبكه ها برنامه های مشابه ای دارند  به نحوی كه  در برخی مواقع  دو  و سه شبكه هم زمان یك برنامه را پخش می كنند. از اینرو عدم توجه به محتوای مناسب با توجه به نیاز روز جامعه  و استفاده از آرشیو صدا و سیما و پخش فیلم های  و سریال های تكراری آن هم بطور مدام به نظر خسته كننده و مخاطب گریز است و با رویكرد جذب مخاطب رسانه ملی سازگاری ندارد. اگر چه مسئولان صدا و سیما كوشش  می نمایند در یك سیاست جهشی گوی سبقت را از شبكه ماهواره ای  بگیرند اما متاسفانه در یك  اشتباه استراتژیك و نادرست هم چنان بر طبل بی كیفیتی و بی محتوائی تولیدات خود می كوبند.

به نظر، آنچه صدا و سیمای كشور ما بیش از پیش به آن  نیاز دارد و باید اقدامی اساسی و  زیر بنای اتخاذ نماید راه اندازه شبكه های متعدد نیست  بلكه بازنگری در تولید و برنامه سازی است به عبارت دیگر صدا و سیما نیار به یك پوست اندازی و به روز آوری در تولید برنامه های با كیفیت و مخاطب پسند دارد. 

با رعایت جانب حق و انصاف باید گفت رسانه ملی كشور نسبت به گذشت رشد خوبی داشته و برخی از اقدا مات آن به خصوص در سال های اخیر قابل توجه است. اما در مقایسه با  پیشرفت حیرت آور رسانه ای در دنیا و ظهور و بروز شبكه های گسترده ماهواره ای از این رسانه انتظار بیشتری می رود.


نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:سه شنبه 19 دی 1391 | نظرات ()

لینك های مرتبط: پایگاه خبری الف ،
برچسب ها: انتقاد به توسعه شبكه های تلوزیونی ، نقدی بر عملكرد صدا و سیما ، گسترش شبكه های صدا و سیما ، عموزادی ، چمتا ، amoozadi ، توسعه شبكه های تلویزیونی ،