تبلیغات
چَــمـتـا - مروری كوتاه بر چند فیلم جشنواره فجر

مروری كوتاه بر چند فیلم جشنواره فجر

دوشنبه 21 اسفند 1391  10:47 ق.ظ

نوع مطلب :هنر ،

فرصتی پیش آمدتا چند فیلم اكران شده در جشنواره فیلم فجر را ببینم . مروری بسیار كوتاه خواهم داشت بر آنچه دیده ام.


رسوایی _  مسعود ده نمكی

حرف جدیدی برای گفتن نداشت.  به نظرم  كارگردان با ساخت بسیار سطحی و دم دستی و شعار گونه به پیام اخلاقی فیلم هم لطمه وارد كرده است. نكته ی كه توجه ام را جلب كرد شعری از خیام  است كه در سكانس پایانی فیلم خوانده می شود كه به جای كلمه "شیخ" نمی دانم به چه دلیل؟! از كلمه "زید" استفاده شده است. زیدی (شیخی) به زن فاحشه گفتا مستی -  هر لحظه بدامان کسی بنشستی  -  زن گفت زیدا (شیخ ) آن چه گویی هستم - اما تو هر آنچه می نمایی هستی .


حوض نقاشی _ مازیار میری

فیلمی كه  آراء مردمی را در جشنواره به خود جلب كرده است. قصه ی  فیلم از این منظر جذاب است كه زندگی یك زوج  دچار بیماری خاص جسمانی و روانی را به سادگی و زیبائی روایت می كند. مشكلات خاص آنان برای حل برخی از گرفتاریها، احساسات تماشاگران را بر می انگیزد. البته بازی بسیار خوب نگار جواهریان و شهاب حسینی به درام فیلم كمك كرده است.

 نكته دیگر : چرا ؟ در فیلم ها،  خانم ها یی  كه مثلا از طبقه متوسط  و یا فقیرجامعه هستند و یا مانند بازیگر زن این فیلم  كه دچار اختلال جسمی و روانی است،  چادری هستند ؟؟ (در فیلم جدائی نادر از سیمن هم این موضوع مشهود است!!) راستی چرا ؟


هیس دخترها فریاد نمی زنند _ پوران درخشنده

پرداختن به یكی از موضوعات پنهان در جامعه، تجاوز به دختران كوچك و صدمات روحی و روانی حاصل از آن /عدم  توجه والدین به كودكان به خصوص دختران / لزوم برقراری ارتباط مسئولین مدرسه با دانش آموزان /بیانی جسورانه از آسیب ها و معضلات تلخ در جامعه ...  این فیلم هشداری است جدی برای همه ی ما .


 استرداد _ علی غفاری


فارغ از حرف و حدیث های تاریخی، این فیلم  - نسبت به دیگر آثار اكران شده در فجر - اثر سینمائی خوبی است. یعنی قد و اندازه های یك فیلم "سینمائی" را دارد. استرداد ، ماجرایی  جذاب و پر افت و خیز را روایت می کند. خیلی كم شعار می دهد. گره افكنی های خوبی دارد.ارزش دیدن دارد.


نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:یکشنبه 27 اسفند 1391 | نظرات ()

برچسب ها: عموزادی ، رضا عموزادی ، چمتا ، هیس دخترها فریاد نمی زنند ، رسوایی ، استرداد ، حوض نقاشی ،