تبلیغات
چَــمـتـا - "هنــــر " تجلی شیدائی است

"هنــــر " تجلی شیدائی است

چهارشنبه 21 فروردین 1392  10:34 ق.ظ

نوع مطلب :هنر ،

روز ۲1 فروردین سال ۱۳۷۲، یادآور عروج هنرمند فرزانه، راوی باصفای روایت فتح، سردبیر مجله ادبی و هنری سوره و مسؤول واحد تلویزیونی حوزه هنری، سید مرتضی آوینی است. از این رو، بیستم و یك فروردین روز شهادت این هنرمند متعهد انقلاب اسلامی و دلسوخته جبهه‏های حق علیه باطل و بیانگر حقایق و رشادت‏ها و شجاعت‏های رزمندگان اسلام، بنا به پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، روز هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شد.

هنر از منظر شهید آوینی :

1. هنر، تجلی شیدایی است و شیدایی، هر چه هست در عشق است. مسیحای عشق است که روح شیدایی در پیکر هنر می دمد.

2. هنر، «یاد بهشت» است و «نوحه انسان در فراق».

3. هنرمند از آسمانیان می گیرد و به زمینیان می بخشد. پس سینه اش باید قابلیت نزول ملائکه ای را داشته باشد که واسطه الهام هستند. سینه تنگ کوردلان کجا و آسمان بی کران کجا؟

4. هنرمند باید از «غرض اندیشی»، آزاد باشد، اما در عین حال هنر عین تعهد اجتماعی است؛ چراکه وجود انسان عین تعهد است و هنر نیز به مثابه جلوه انسان نمی تواند از تعهد فارغ باشد.

5. هنرمند امروز هرگز از خود نمی پرسد: «آیا این حرف ها که می خواهم بیان کنم ارزش گفتن دارد یا نه؟» فقط سعی می کند که خوب و هنرمندانه بیان کند. عصر ما عصر ستارگان دروغین آسمان وهم است.

6. هنر کمال طلب، هنرمند را نیز در خود به کمال می رساند و عهد ازلی او را در خود تجدید می کند و او را از روشن فکر مآبی و غربزدگی می رهاند.

7. هنرمندان باید روی به حق بیاورند و چون این چنین شد هنرشان «ذکر» خواهد شد و مخاطب ذکر، فطرت الهی بشر است.

8. «از کوزه همان برون تراود که در اوست». اثر هنری تراوش یافته از روح هنرمند است و پرده از باطن او برمی گیرد. پس بر هنرمندان موحد است که پیش از هر چیز به تزکیه روح و تصفیه درون خویش بپردازند تا هنرشان نیز مصفا شود.

13. چه بخواهیم و چه نخواهیم در تمدن امروز روش و ابزار «اصالت» دارد و سینما نیز از این حکم کلی خارج نیست. این حکم نه مطلقاً، که عموماً درباره همه هنرها صادق است و در سینما به طریق اولی؛ چرا که سینما قبل از آنکه هنر باشد، تکنولوژی است.

(برگرفته از كتاب مبانی نظری هنر از دیدگاه شهید سید مرتضی آوینی، مؤسسه انتشارات نبوی، بهار 1377، چ 2.)


نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:چهارشنبه 21 فروردین 1392 | نظرات ()

برچسب ها: چمتا ، عموزادی ، رضا عموزادی ، شهید آوینی ، روز هنر انقلاب اسلامی ، هنر اسلامی ، هنر از منظر شهید آوینی ،