تبلیغات
چَــمـتـا - معلم محور اصلی توسعه انسانی

معلم محور اصلی توسعه انسانی

سه شنبه 10 اردیبهشت 1392  12:32 ب.ظ

نوع مطلب :فرهنگ ،

بر اساس تازه ترین  گزارش شاخص توسعه انسانی سازمان ملل در سال 2012 ، ایران در بین 187 كشور جهان در رتبه 76 و در بین 10 كشور خاورمیانه و شمال آفریقا رتبه 8 را دارد.اگرچه در مقایسه با گزارش های گذشته، كشور ما پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است اما برای رسیدن به اهداف افق 1404 نیاز به برنامه ریزی مناسب تری می باشد.

(شاخص توسعه انسانی در واقع  شاخصی ترکیبی است برای سنجیدن موفقیت در هر کشور با مولفه های سلامت، آموزش و استاندارد زندگی كه توسط برنامه توسعه سازمان ملل متحد اندازه گیری میشود.)

در بین محورهای اصلی شاخص های توسعه انسانی شاخص آموزش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا كه آموزش و پرورش  زیربنای هر نوع توسعه  اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است و بدون توجه ویژه به نقش نظام آموزشی هیچ تحولی امكان‌پذیر نیست ( شاخص آموزش در واقع در برگیرنده نرخ ناخالص پوشش تحصیلی در مقاطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی، متوسطه و عالی و میزان با سوادی بزرگسالان(جمعیت بالای 15 ساله) می باشد و نشان دهنده وضعیت کلی سواد و تحصیلات در جامعه است)

بر این اساس،  در گذر از هر گونه تغییر و یا تحول در نظام آموزشی آنچه باید مبنا و ملاك نظر قرار گیرد توجه به نقش و جایگاه والای معلم بعنوان عنصر اصلی و محوری تربیت نیروی انسانی است. به عبارتی دیگر، تحقق اهداف و سیاست های تدوین شده در چشم انداز نظام آموزشی در گرو ارتقای منزلت اجتماعی و جایگاه معلم است.

در یك بررسی كلی از جایگاه معلم در كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه می توان یافت كه چگونه آنها با برنامه‌ریزی‌ دقیق روی سیستم‌های آموزشی و توجه و اهمیت به جایگاه منزلتی معلم تلاش می نمایند در فرایند شاخص های توسعه انسانی  در مدار مركزیت حاكم بر جهان باقی بمانند.

خوش بختانه در سال گذشته به منظور بهسازی و تحول در نظام آموزشی، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به همت جمعی از نخبگان و صاحب نظران علمی و فرهنگی كشور تدوین و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است. بدیهی است مهم ترین و اساسی ترین كار  پس از تدوین سند بنیادین، برنامه ریزی مناسب در اجرای صحیح و درست اهداف و راهبردهای آن می باشد. امید است در آینده ای نه چندان دور معلمان و دانش آموزان كشور طعم تحول بنیادین در نظام آموزشی را بچشند./زهره طوسی نژاد/

 


نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:یکشنبه 15 اردیبهشت 1392 | نظرات ()

برچسب ها: عموزادی ، چمتا ، تحول نظام آموزشی ، شاخص توسعه انسانی ، معلم محور اصلی توسعه انسانی ، جایگاه و منزلت معلم ، زهره طوسی نژاد ،