تبلیغات
چَــمـتـا - صیـاد عـاشق

صیـاد عـاشق

شنبه 20 فروردین 1390  12:39 ب.ظ

به مناسبت سالگرد شهادت امیر سپهبد شهید صیاد شیرازی


http://www.aviny.com/occasion/enghelab_jang/sayyad/sayaad_w.jpg

تاریخ پر افتخار كشور ما مملو از، خاطرات حیات مردان بزرگی است كه روحشان آسمانی بود و وسعت زمین برای قلوبشان بسیار تنگ وطاقت فرسا. كمتر كسی است كه نام امیر سرافراز كشورمان شهید صیاد شیرازی را نشنیده باشد. نام او برای همه ما آشنا است. اما به جرات می توان گفت آنچنان كه شایسته است، بزرگی و عظمت این اسطوره ایمان و شجاعت را كسی درك نكرده است. صیاد عاشق تاریخ ایران زمین، دریا دلی بود كه تنها عشق صید می كرد.  زندگی او مالامال بود از عشق و دلدادگی به معبود خویش. به نحوی كه در سخت ترین شرایط  دنیوی  لحظه ای از یاد خدا غافل نمی شد. همیشه ایام به نماز و راز و نیاز با خدا مداومت داشت و به هیچ طریق حاضر نبود آن لحظه های ناب را با چیزی معامله كند چرا كه او با این ارتباط معنوی  در صدف وجود خویش مرواریدی ناب صید می كرد. او خود می گفت : تمام عزتم را از نماز دارم و این نماز همه جا از من مراقبت می كرد. در بیان عشق و دلدادگی او به خدا همین بس كه در اوج آموزش های سخت  نظامی كه بعنوان نماینده ارتش ایران در زمان ر‍‍ژیم ستمشاهی در آمریكا اقامت داشت. همواره به نماز و تهجد مداومت می ورزید و از انجائیكه آن دوره عالی نظامی مصادف بود با ماه مبارك رمضان او با توجه به شرایط سخت آموزشی نظامی تمامی ایام را روزه  داشت و هر روز یك صفحه قرآن می خواند و با تلاوت آیات الهی روحیه مضاعف می گرفت و با جدیت در كلا س ها حضور می یافت و جالب اینكه او در این دوره كه  بسیار برای فرماند هان ارتش دنیا حائز اهمیت بود. بعنوان نفر ممتاز از میان دانشجویان 15 كشور جهان معرفی شد.

برای كسانی كه می خواهند بیشتر با ابعاد شخصیتی دلاور حماسه ساز عرصه های نبرد  آشنا شوند پیشنهاد دارم  حتما كتاب در "كمین گل سرخ "را بخوانند. در كمین گل سرخ ، نوشته محسن مومنی است كه بسیار روان و زیبا، سرگذشت‌ زندگی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی را داستان گونه در 5 بخش  روایت می كند.

http://www.ido.ir/myhtml/article/1388/m11/13881127071.jpg

بخش اول شامل زندگی آن شهید از دوران كودكی تا پیروزی انقلاب است. (تولد، كودكی، تحصیل، ورود به ارتش و حوادث و رویدادهای دانشكده افسری تا دوره چتربازی و رنجری، ازدواج، حوادث دوران پیروزی انقلاب)، بخش دوم نیز به خاطرات و سرگذشت آن شهید بزرگوار پس از پیروزی انقلاب تا انتصاب وی به فرماندهی نیروی زمینی ارتش می پردازد. (مطالبی از حوادث كردستان و غائله پاوه و سردشت به همراه شهید چمران و دیگر شهدا و فرماندهان ارتش و سپاه چون: شهید بروجردی، متوسلیان، شیرودی و خاطراتی از بنی‌صدر، فرماندهی سنندج، دوران مجروحیت و ترفیع درجات نظامی، و ...)، بخش سوم دوران فرماندهی نیروی زمینی تا عملیات مرصاد و پایان جنگ را روایت می كند (خاطرات و نوشته‌هایی از دوران فرماندهی ایشان در مناطق جنگی غرب و جنوب و عملیاتهای متعدد، بستان، تنگه چزابه و شهید مردانی‌پور، شهید باقری، محسن وزوایی و .....)، بخش چهارم در واقع به دو سال پایانی جنگ اشاره دارد وبخش پایانی  این كتاب روزهای آخر قبل از شهادت و نحوه شهادت آن گل سرخ را روایت می كند.

امیر نماز و نیایش و جهاد در بامداد روز 21 فروردین سال 1378 آماج گلوله های منافقین كور دل قرار گرفت و به آرزوی دیرینه خود كه همان وصال معشوق بود نائل گشت. بوسه بر تابوت حامل پیكر مطهر آن شهید والا مقام توسط قلب تپنده امت اسلام، رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیه‏الله العظمی‏خامنه‏ای (مدظله العالی) اوج تجلیل از مقام شامخ این شهیدعاشق وسردارعشق و تمام شهیدان گلگون كفن انقلاب اسلامی و دوران دفاع‏مقدس است.

آن گلی كه در كمین خصم افتاد، آخرین سرخ گل خون آلود نبود! برای شادی روحش فاتحه ای بخوانیم.


نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:سه شنبه 19 دی 1391 | نظرات ()

برچسب ها: شهید صیاد شیرازی ، در كمین گل سرخ ، صیاد دل ها ، سالگرد شهادت شهید صیاد شیرازی ، عموزادی ، amoozadi ،