تبلیغات
چَــمـتـا - محبت را از طبیعت بیاموزیم

محبت را از طبیعت بیاموزیم

یکشنبه 28 فروردین 1390  10:31 ق.ظ

دیشب که خواستم قصه ای برای پسرم _ سعید _ بخوانم در بین کتاب های موجود در قفسه، مجموعه داستان های شل سیلور استاین نظرم را به خود جلب کرد.( کتاب دوست داشتنی من، که سال ها پیش آن را از نمایشگاه کتاب خریداری نمودم). در بین آن چند قصه، قصه ی "درخت بخشنده" را انتخاب کرده و برایش خواندم. شاید  بار چندمی است که این قصه را می خوانم اما، هر دفعه برایم جذاب و شگفت انگیز است. به عقیده من زیباتر از این نمی توان محبت کردن و دوست داشتن را به کودکان آموخت.

"درخت بخشنده" قصه درختی است که بدون هیچ چشم داشتی تمامی هستی خود را نثار پسرک (انسان)  می کند و از این عمل خود خوشحال می باشد. او فقط به آن پسرک می اندیشد و برای آسایش او هر چه در توان دارد تقدیم می کند.

پسرک چنان کرد

و درخت خوشحال بود

 

 این قانون طبیعت است. دوست داشتن! عشق ورزیدن! محبت کردن! خدمت کردن بی منت را باید از طبیعت آموخت. طبیعت صادقادنه و خالصانه خود را به ما عرضه می کند و از ما هیچ انتظاری هم ندارد. چرا که دوست داشتن و فداکاری را وظیفه  خود می داند.

مثلا همین آفتاب که هر روز و هر روز بر ما می تابد و روشنایی خویش را به ما ارزانی می دارد. آیا ؟ شده است یک روز صبح، رو به خورشید کنیم، به او لبخندی زنیم و از او به خاطر همه لطف ها و مهربانی هایش تشکر کنیم. نه !! اما او از ما خورده نمی گیرد، از بی مهری ما نمی رنجد. خورشید مهربانی خود را صادقانه تقدیم ما می کند. او تکلیف خود می داند به ما خدمت کند! محبت کند! اگر چنین نکند می رنجد. چیزی که ما انسان ها اغلب از آن غافلیم. اگر محبت و لطفی در حق کسی به جا می آوریم  انتظار ما این است در قبال این رفتار  از ما قدر دانی شود . در مقابل هر خدمتی و محبتی، ما به ازای آن را انتظار می کشیم.

بیائیم چون درخت، چون خورشید، چون سبزه زارها، چون گل، چون شب، چون روز، چون آسمان ، چون زمین، چون ... به دیگران خدمت کنیم ، محبت کنیم و عشق بورزیم و از این دوست داشتن لذت ببریم و خوشحال باشیم.

"محبت  از درخت آموز که حتی سایه از سر هیزم شکن بر نمی دارد"


نوشته شده توسط: رضا عموزادی | آخرین ویرایش:سه شنبه 19 دی 1391 | نظرات ()

برچسب ها: درخت بخشنده ، شل سیلور استاین ، محبت کردن را از درخت بیاموزیم ، محبت از درخت آموز ، Tree Gracious ، عموزادی ، amoozadi ،